Ostatni moment na wypłatę dywidendy przez Słowację

Podatkowego eldorado nie trzeba szukać na Morzu Śródziemnym. Tuż za naszą granicą, na południowym zboczu Tatr leży Słowacja, której przepisy podatkowe pozwalają polskim rezydentom na bardzo korzystne rozwiązania. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy.

Do niedawna wśród polskich przedsiębiorców za najbardziej znane podatkowe „eldorado” uchodził Cypr. Dzięki liberalnemu systemowi podatkowemu, niskim stawkom podatku oraz licznym zwolnieniom podmiotowym w wewnętrznym systemie kusił inwestorów
z całej Europy. Do 2013 roku taki system podatkowy był szczególnie atrakcyjny dla polskich przedsiębiorców. Wynikało to z korzystnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Cyprem.

Po zmianie w 2013 r. umowy wypłata dochodów zgromadzonych w spółkach cypryjskich, która byłaby neutralna podatkowo stała się niemal niemożliwa. Potrzebne było znalezienie alternatywnej ścieżki transferu dochodu do kieszeni przedsiębiorcy bez nadmiernych obciążeń podatkowych. Okazało się, że nie trzeba daleko szukać, gdyż tuż za naszą południową granicą, znajduje się kraj o korzystnych uregulowaniach prawno podatkowych – Słowacja.

Republika Słowacji do niedawna przyciągała Polaków tylko pięknymi górskimi krajobrazami oraz dobrym piwem i była idealnym miejscem na spędzenie weekendu bądź krótkiego urlopu. Niewielu myślało o prowadzeniu swojego biznesu na Słowacji, a już na pewno o zakładaniu tam spółek. Sytuacja zmieniła się jednak z początkiem 2013r. kiedy weszła w życie wspomniana zmieniona umowa z Cyprem.

Słowacki system podatkowy jest bardzo zbliżony do polskiego i na pierwszy rzut oka nie wygląda atrakcyjnie, między innymi przez wyższą niż w Polsce stawkę podatku CIT wynoszącą 22%. Jednak już po wstępnej analizie okazuje się, że nasz sąsiad posiada stabilną gospodarkę i sektor finansowy, niepodlegający częstym zmianom i dużo prostszy niż w Polsce system podatkowy. Składa się on z jednej ustawy o podatku dochodowym dla wszystkich podatników, 20 % stawki podstawowej VAT z dużo szerszym niż w Polsce zakresem prawa do odliczenia podatku oraz z brakiem podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).  Jednak najważniejsze dla polskich przedsiębiorców okazało  się zwolnienie z opodatkowania dywidend uzyskiwanych przez podmioty z siedzibą na Słowacji, co w połączeniu z korzystnymi postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Słowacją a Polską spowodowało wzmożone zainteresowanie spółkami osobowymi będącymi odpowiednikami polskich spółek komandytowych.

Główną przyczyną tego zainteresowania jest możliwość wypłaty zysku ze słowackiej spółki osobowej przy zachowaniu neutralności podatkowej. Rozwiązanie to opiera się na założeniu spółki osobowej na terytorium Słowacji, która obejmuje udziały innych spółek kapitałowych stając się dla nich spółką holdingową i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie, najczęściej w postaci dywidend.  Takie dochody zgodnie z wewnętrznym prawem słowackim są zwolnione z opodatkowania.

Ci, którzy planują wypłacić dywidendy lub zgromadzone zyski w spółkach zagranicznych wykorzystując podobne rozwiązanie, powinni jednak działać szybko, gdyż jego zastosowanie możliwe jest jeszcze tylko do końca roku. Na początek 2015 roku planowane są liczne zmiany w polskim prawie podatkowym dotyczące między innymi opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) oraz przede wszystkim wchodzi w życie zmieniona umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Słowacją. Jej nowe postanowienia nie są już tak korzystne dla polskich rezydentów i wypłata zysku ze Słowacji będzie opodatkowana w Polsce.

Dodatkową, ciekawą korzyścią wynikającą z posiadania spółki na Słowacji jest możliwość zakupienia samochodu osobowego, (szczególnie opłacalne w przypadku ekskluzywnych modeli) po niższych cenach niż w Polsce. Wynika to z faktu, że słowackie ustawodawstwo nie nakłada akcyzy na samochody, a dodatkowo można odliczyć pełną kwotę VAT naliczonego od ceny samochodu jak również od paliwa. Jedynym minusem jest obowiązek rejestracji samochodu na Słowacji co wiąże się z oznaczeniem pojazdu słowacką tablicą rejestracyjną. Jednak ani prawo o ruchu drogowym ani przepisy dotyczące ubezpieczenia takich pojazdów nie stoją na przeszkodzie w eksploatowaniu takiego samochodu
w Polsce.

Wskazane powyżej korzystne uregulowania podatkowe są wynikiem głębokich reform przeprowadzonych przez Rząd Republiki Słowacji, który od 2004 r. dążył do wprowadzenia państwa do strefy euro. Udało się to osiągnąć dzięki pobudzeniu wzrostu gospodarczego między innymi poprzez uproszczenie systemu podatkowego (wprowadzono podatek liniowy oraz zlikwidowano szereg ulg), cięciach w sektorze publicznym oraz prywatyzacji. Zmiany te przyciągnęły przedsiębiorców, którzy mając możliwość transferu swojego kapitału do spółki założonej na Słowacji bez jego uszczuplenia mogli go swobodnie inwestować lub wytransferować dalej, poza Unię Europejską.

Niektórzy na pewno zastanawiają się jak to jest możliwe, że wykorzystując kilka zagranicznych podmiotów można swobodnie wypłacać zyski nie obciążając ich podatkiem w żadnym z tych państw. Cóż, już w starożytnym Rzymie mówiło się, że „nieznajomość prawa szkodzi” jednak jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby wykazanie się doskonałą znajomością prawa komukolwiek zaszkodziła.

Tagi: , , , , ,